top of page

Filtre Kahve Nedir, Nasıl Hazırlanır?

Güncelleme tarihi: 13 Eyl 2023

Filtre kahve, su ile kahve çekirdeğinin birleştirilmesi için kullanılan bir demleme yöntemidir. Filtre kahve yapımı, kahve makinesi, French Press, Hario V60, chemex, AeroPress gibi kahve demleme ekipmanları kullanılarak yapılır ve bu ekipmanlar, kahve çekirdeğini su ile birleştirirken bir filtre sistemi kullanır. Bu yöntem ile kahvenin yoğunluğunu çeşitli parametrelerle oynayarak ayarlamak, içmek istediğimiz kahve profiline hükmetmek mümkündür.


doğada chemex demlemesi
chemex kahve demleme ekipmanı

Filtre kahve nasıl hazırlanır?

Öncelikle, kahve çekirdeği öğütülür ve bir filtre kağıdı içine yerleştirilir. Isısını ayarladığımız su öğütülmüş kahve çekirdeğinden geçirilir ve çözünen kahve sıvı halde filtre kağıdının içinden geçerek karafa akar. Bu süreç, kahve demleme ekipmanının kullanımı ile gerçekleştirilir. Filtre kahve demleme yöntemi, evde veya işyerlerinde kolayca yapılabilir ve bu yöntem sayesinde daha tatlı, aromatik kahve tadı elde edilebilir. Filtre kahve demlerken aşağıdaki püf noktalarına dikkat ederek lezzetli bir kahve hazırlayabilirsiniz.


Öğütme Derecesi

Filtre kahve yapımı sırasında, kahve çekirdeğinin öğütülme derecesine dikkat edilmelidir. Öğütülmüş kahve çekirdeğinin partikül boyutu kahvenizin daha yoğun yada daha hafif bir hal almasını sağlar. Bu yüzden öğütme ayarını doğru seçmek çok önemlidir zira direkt olarak fincandaki lezzeti etkileyecektir. Öğütülmüş kahve çekirdeği, aynı zamanda demleme süresini de etkiler. Kalın öğütülmüş kahve kısa sürede demlenecektir çünkü su kalın partiküllerin arasında daha hızlı geçer. İnce öğütülmüş kahve de tam tersi daha uzun bir demleme süresine sebep olabilir. Lezzet olarak da daha yoğun olması muhtemeldir. Elbette tüm bu parametreler haricinde kavurma tipi de fincandaki lezzet anlamında oldukça önemlidir. Koyu kavrulmuş (dark roast) bir kahveyi nasıl demlerseniz demleyin isli ve yanık tatları yoğun şekilde alacaksınızdır.


v60 demleme ekipmanı ve kahve değirmeni
v60 demleme ekipmanı

Demleme Sıcaklığı

Filtre kahve demleme yönteminde, suyun sıcaklığı da önemlidir. Optimum sıcaklık, 90-96 derecedir ve bu sıcaklıkta demleme yapıldığında, daha iyi bir kahve tadı elde edilir. Ancak çekirdeklerin kavurma profillerine ve karakteristik özelliklerine göre bu değerlerin değişebileceğini unutmamakta fayda var.


Uygun Filtre Kağıdı Seçimi

Demleme sırasında uygun filtre kağıdı seçimi de önemlidir. Filtre kağıtları aynı görünse de kalınlık, incelik ve doku farkları mevcuttur. Kalın yapılı bir filtre kağıdında yapacağınız demlemeler görece daha uzun sürecektir. Geçirgenliği yüksek ince yapılı bir filtre kağıdında ise daha hızlı ve kısa bir demleme yapmak muhtemeldir. Filtre kağıdı, ayrıca kahve çekirdeğinin tüm öğütülmüş parçacıklarının sudan geçmesini engeller ve böylece daha temiz bir kahve tadı elde edilir. Ayrıca piyasada satışa sunulan filtre kahve kağıtları bleached ve natural olmak üzere başlıca iki gruba ayrılır. Ağartılmış ve doğal filtre kağıtları demleme sırasında fincanda farklı sonuçlar almanıza neden olabilir. Filtre kağıdının demlemee etkisini minimuma indirmek için demleme öncesinde filtre kahve kağıdınızı dikkatli bir şekilde sıcak suyla ıslatarak kağıt tat ve kokusunun fincana aktarılmasını engelleyebilirsiniz.


Kahve-Su Oranı

Filtre kahve demleme yönteminde, su miktarı da önemlidir. Demleme sırasında yeterli miktarda su kullanılmalıdır, ancak aşırı miktarda su kullanılması da kahve tadını olumsuz etkileyebilir. Su miktarının fazla olduğu demlemelerde son derece hafif bir tat alırken kahve miktarının fazla olduğu demlemelerde daha sert ve yoğun bir lezzet alabilirsiniz. Ancak bu oranların aşırı seviyede farklı olması lezzet deneyiminizi olumsuz yönde etkiler. En ideal sonuç için demleme reçetelerine göz atabilirsiniz.


chemex servisi
chemex

Demleme Süresi

Filtre kahve demleme yönteminde, demleme süresi de önemlidir. Demleme süresi, kahve çekirdeğinin öğütülme derecesine ve su miktarına göre değişebilir. Demleme süresi, daha iyi bir kahve tadı elde etmek için uygun bir şekilde ayarlanmalıdır. Demleme süresini kısa tuttuğunuzda öğütülmüş çekirdeklerdeki aroma fincana başarılı bir şekilde aktarılamayacağından son derece hafif bir tatla karşılaşabilirsiniz, tersi şekilde demleme süresinin uzun olması da çok sert bir fincanla karşılaşmanıza neden olabilir.


Kahve Demleme Ekipmanı Tercihi

Filtre kahve demleme yönteminde, demleme yöntemi ve ekipmanı da önemlidir. Kahve demleme ekipmanı, kahve çekirdeğini su ile birleştirirken bir filtre sistemi kullanır ve bu sayede espresso demleme yöntemine göre daha hafif ve daha az yağlı bir kahve tadı oluşturur. Demleme yöntemi ise, kahve demleme ekipmanının nasıl kullanılacağını belirler. Örneğin, French press yönteminde, kahve çekirdeği ve su bir süre birlikte demlenir ve sonra filtre ile ayrılır. Hario V60 yönteminde ise, su spiralli bir şekilde kahve çekirdeğine geçirilir. Chemex yönteminde ise, kahve çekirdeği ve su bir süre birlikte demlenir ve sonra suyun ağırlığı sayesinde filtre kağıdının içinden geçerek kahve oluşur. AeroPress yönteminde ise, kahve çekirdeği ve su bir süre birlikte demlenir ve sonra hava baskısı kullanılarak filtre kağıdının içinden geçirilir.


nitelikli kahve demleme ekipmanları bir arada
demleme ekipmanları

Kavurma Profili ve Uygun Çekirdek Seçimi

Filtre kahve demleme yönteminde, kahve çekirdeğinin çeşidine de dikkat edilmelidir. Farklı kahve çekirdeği çeşitleri farklı lezzetler oluşturur ve demleme yöntemine göre değişebilir. Örneğin, daha hafif kavrulmuş kahve çekirdekleri daha hafif bir tat verebilirken, daha koyu kavrulmuş çekirdekler daha yoğun bir tat verebilir. Damak zevkinize göre belirleyebileceğiniz demleme reçetelerinde çekirdeğinizin kavrulma profili hakkında bilgi sahibi olmak, en ideal sonucu elde etmenize yardımcı olur.


Filtre kahve demleme yönteminde, demleme sırasında dikkat edilmesi gereken bu noktalar sayesinde, arzu ettiğiniz lezzet profilinde fincanlar elde edebilirsiniz. Bu yöntem, evde veya işyerlerinde kolayca yapılabilir ve kahve çekirdeği çeşidine, demleme yöntemine ve ekipmanına göre değişebilir. Siz de filtre kahve lezzetini dilediğiniz yerde doyasıya yaşamak için Gordion Filtre Kahve ürünlerine göz atabilir ve damak zevkinize en uygun çekirdeği kolayca sipariş edebilirsiniz.


Comments


© Copyright
bottom of page